www.nettime.org
Nettime mailing list archives

<nettime-ann> Program of the MediaArtHistories Conf, Riga October 8-11,
Image Science on Thu, 26 Sep 2013 15:07:04 +0200 (CEST)


[Date Prev] [Date Next] [Thread Prev] [Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

<nettime-ann> Program of the MediaArtHistories Conf, Riga October 8-11, 2013


.
The Host of the next MediaArtHistories Conf, RIXC has published an
updated program of the RENEW conference.


http://mediaarthistory.org


RENEW is the 5th edition of the International Conference on the
Histories of Media Art, Science and Technology. RENEW will take place in
Riga, October 8-11, 2013, hosted by RIXC Centre for New Media Culture in
Riga in partnership with the Art Academy of Latvia, Stockholm School of
Economics in Riga, Liepaja University's Art Research Lab at and Danube
University's Center for Image Science.


RENEW will host three days of keynotes, panels and poster sessions on
the histories of networked digital, electronic and technological media
arts.


The RENEW conference will be complemented by a variety of affiliated
events, including the ART+COMMUNICATION festival, with SAVE AS - a
thematically related media art exhibition, receptions, live performances
and concerts. 


REGISTRATION for RENEW conference is currently open:
http://renew.rixc.lv/registration.php



KEYNOTES:

Tuesday, October 8 at 18.00, Stockholm School of Economics in Riga,
Strelnieku street 4a

Prof. Errki HUHTAMO / University of California, Los Angeles
"...HEY YOU, GET OFF OF MY CLOUD" MEDIA ARCHAEOLOGY AS TOPOS STUDY

Prof. Lev MANOVICH / The City University of New York
LOOKING AT ONE MILLION IMAGES: HOW VISUALIZATION OF BIG CULTURAL DATA
HELPS US TO QUESTION OUR CULTURAL CATEGORIES.


CONFERENCE CO-CHAIRS:
Rasa SMITE and Raitis SMITS

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

CONFERENCE PROGRAMME:


= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

TUESDAY, OCTOBER 8 - OPENING DAY

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Venue: Stockholm School of Economics, Strelnieku str. 4A

18.00-19.30
Keynote lecture by Erkki HUHTAMO."...HEY YOU, GET OFF OF MY CLOUD" MEDIA
ARCHAEOLOGY AS TOPOS  STUDY

19.30-21.30
Reception

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

WEDNESDAY, OCTOBER 9 - DAY 1

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Venue: Stockholm School of Economics, Strelnieku str. 4a, Riga


9.30-11.00
* NETWORKED ART (Plenary session)
Chair: Douglas KAHN
Speakers: Roddy HUNTER. Curating the Network-as-Artwork after
Globalisation
David THOMAS. The Crystal Stereoscope: The Architectural Reconstruction
of Vision
Rachel O'DWYER. Spectres of the common: a historical overview of radio
space
Mikhel PROULX. Ambiguous Images in Disambiguous Networks

11.15-13.00
* NETWORKED ART (Panel A)
Chair: Dieter DANIELS
Speakers: Nanette HOOGSLAG. The material image
Darko FRITZ. Agents of social and political change in the early digital
arts from the Netherlands
Katja KWASTEK, Kevin HAMILTON. Slow Media Art
Ksenia FEDOROVA. Transmediality, Transduction and Aesthetics of the
Technological Sublime
Brogan BUNT. Walking as Mediation: Experiments in Non-Technological
Media Art

11.15-13.00 (parallel session)
* MEDIA ARCHEOLOGY (Panel A)
Chair: Erkki HUHTAMO
Speakers: Michael CENTURY. Videotex - another panacea that failed
Chris HALES. Cinelabyrinth and the Later Work of RadÃz ÃinÃera
Rudi KNOOPS. Cylindrical anamorphosis: thaumaturgical origins and
contemporary workings
Patrick ELLIS. A Bird's-eye View of "Urban Renewal": Media Archeology of
the Panstereorama
Artemis WILLIS. Unfreezing Movement: Whaler out of New Bedford, the
Purrington-Russell Panorama and the Media-Archaeological Imagination

13.45-15.15
* NETWORKED ART (Panel B)
Chair: Tatiana BAZZICHELLI
Speakers: Ernest EDMONDS. Network Art at the Birth of the Internet
Yara GUASQUE. Perforum Desterro and Perforum Sao Paulo: reconsidering
the collaboration between the periphery and the center /
Margret Elisabet OLAFSDOTTIR. The Roth-Fillou-Palsson connection as
networking art
Timo KAHLEN. Signal-To-Noise, 2011
Annick BUREAUD. Pre Internet Art: Art and Minitel in France in the 80's.
A Fragmented History

13.45-15.15 (parallel session)
* Speakers: Alberto FRIGO. Existential Scavenging: Cultural Artifacts for
Future Archaeologists
Vanina HOFMAN. Machines Agency in the Construction of Media Arts Memory
Perttu RASTAS. Erkki Kurenniemi - Finnish hybrid of Stockhausen,
Buckmister Fuller and Steve Jobs
Paul LANDON. The vidÃothÃ?tre of MontrÃal's VidÃographe: The forgotten
screening room
Josà R. ALCALA, Beatriz ESCRIBANO. Critical review of the movements that
come from the use of electrographic processes of generation,
reproduction and printing of images during the second half of the XX
Century

15.30-17.00
* PARADIGM SHIFT (Panel A)
Chair: Armin MEDOSCH
Speakers: James WERNER. Post Media Awareness and the Art Museum's
Evolution
Brian REFFIN SMITH. The Anti-Kuhn: Post-Media Art, a Zombie-Pataphysical
Approach
Jay HETRICK. FÃlix Guattari and the Post-Media Era
Dietmar UNTERKOFLER. Layers, Cold Systems and Diagrams - Conceptual Art
in Yugoslavia as Media Art?
Saskia KORSTEN. Reversed Remediation in a Revealed Simulation

15.30-16.10 (parallel panel)
* NETWORKED ART (Panel C1): New Media Memory - Digital London 1994-2014
Chair: Eva PASCOE
Speakers: Richard BARBROOK. Network Art at the Birth of the Internet
Eva PASCOE. Cyberia: the world's 1st cybercafe
Jim BOULTON. Digital Archaeology Project

16.15 -17.00 (parallel panel)
* NETWORKED ART (Panel C2): Glitch Art
Chair: William LOCKETT
Speakers: William LOCKETT: Hybrid Agency and Glitch in Digital Games:
revisiting the politics and aesthetics of perceptual disorientation
Daniel TEMKIN: Glitch & Esoteric Programming
Jon CATES: GL1TCHYST?RIES

17.00-18.00
* NETWORKED ART (Presentation Session)
Chair: Nishant SHAH
Speakers: Oliver GINGRICH. Holographic Projection Art - 1863 - 2013
Aymeric MANSOUX. Tales of Copyleft
Jamie ALLEN, Ryan JORDAN. Signal Aesthetics
Alex BARCHIESI. caotica_lex: a hybrid emergent system for DISTRactive
experiences
Josà OLIVEIRA. The Art of Systems and the Systems of Art: Theories and
Practices
Daniela CATONA. Presence and Absence - The Body and the New Media

17.00-18.00 (parallel session)
* MEDIA ARCHEOLOGY (Presentation Session)
Chair: Joanna WALEWSKA
Speakers: Marko RAKIC. Art and history in the age of Digital amnesia
Gabriel VANEGAS. Back to the Future in a Place Called America
Andrew PRIOR. Slow moment(um): Using media archaeological models in
tracing glitch
Joana BICARCO. Gestures of wonder: touching and waving before machines
Joanna WALEWSKA. Phonograph as a Double Agent: Bronislaw Pilsudski's
research on the native people of Siberia
Maria MIRE. Phantasmagoria: the archetypal apparatus of expanded cinema
Magnus ERIKKSON. The "Hot Line Riots" as Media Archaeological Artefact

9.30-18.00
* NETWORKED ART (Poster Session - all day)
Posters: Laura POTROVIC, Darko JEFTIC. Network in Movement: Movement
Museum, Body, Breath, Gaze Multi-museum, Autopoiesis, Transformation,
Liminality, Emergence, Presence Trans-museum
JÃnis GARANÃS. Immersive multimedia technologies as surgery on space or
vivisection of realities?
Rajashree BISWAL. Politics and dynamics of web art in India in the post
90s
Ayhan AYTES. Intelligent Machines: Mediating the Boundary between the
Human and the Nonhuman
Esteban GARCIA. Photo and Palette: Early Pixel-Based Computer Art
Lauren HINKSON. Douglas Wheeler's Infinity Rooms: Unrealized Media Art
History
Daniela de PAULIS. OPTICKS and Visual Moonbounce
Simon HAGEMANN. Aspects of the communication network in performance
arts: connectivity, cultural and human exchange, power relations

19.00
ART+COMMUNICATION 2013 festival features:
* SAVE AS Exhibition Opening
Venue: Maskavas str. 12/1, kim? Contemporary Arts 
Center, Spikeri Creative Quartier

Curator: Raitis Smits / RIXC. Artists:
JODI (NL), Alexei Shulgin & Aristarkh Chernishev (RU), Olia Lialina
(RU/DE), CÃcile Babiole (FR), Heath Bunting (UK), Evan Roth (UK/US/FR),
Rasa Smite, Raitis Smits & Xchange / E-Lab / RIXC (LV), Dragan
Espenschied (DE), Lamberto Teotino (IT), Benjamin Gaulon, Karl Klomp,
Gijs Gieskes & Tom Verbrug(UK), Robert Sakrowski & Constant Dullaart / net.artdatabase.org
(DE/NL).

20.00
* COMPOSTING THE CITY / COMPOSTING THE NET
Performance by Shu Lea Cheang (FR) & Martin Howse (UK)
Venue: Maskavas str. 8, Spikeri Creative Quartier

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

THURSDAY, OCTOBER 10 - DAY 2

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Venue: Stockholm School of Economics, Strelnieku str. 4a, Riga

9.30-11.00
* ARCHIVING (Plenary session)
Chair: Christiane PAUL
Speakers: Bartek KORZENIOWSKI. Static and active archiving - strategies
of re-presenting new media artworks
Oliver GRAU. Contemporary (Media) Arts & the Humanities in our
Democracies
Annet DEKKER. The value of authenticity for net art, a call for
authentic allliances
Hanna Barbara HÃLLING. Versions, variations, and variability.
Possibilities and potentialities in the preservation of computer based
art

11.15-13.00
* ARCHIVING (Panel A)
Chair: Frieder NAKE
Speakers: Magdalena NOWAK. KwieKulik Archive: Documenting and Preserving
Art in Communist Poland
Morten SONDERGAARD. The Media Artist as Functionary: Show-Bix, ?rhus
1968-71
Leila TOPIC. From New Tendencies to new tendencies: Media art Collection
of Zagreb Museum of Contemporary Art
Grahame WEINBREN, Isaac DIMITROVSKY. Showing Artists' Cinema in the 22nd
Century 
Ay?a BAYARK. Rethinking Museums and the Role of New Media in
Representation
Tjarda de HAAN. Project: re:DDS, a case study of webarcheology

11.15-13.00 (parallel session)
* PARADIGM SHIFT (Panel B)
Chair: Armin MEDOSCH
Speakers: Emit SNAKE-BEINGS. DiY participatory culture: Allowing space
for inefficiency, error and noise
Steven MATIJCIO. Nothing Left to See: The Denial of the Image in Media
Art
Gabriela GALATI, Amos BIANCHI. The Threshold
Stacey SEWELL. Bodily Fragments
Lauren FENTON. A Garden of Machines: human/technological entanglement
and the emergence of robotic art
Damien CHARRIERAS. The gamification of New Media Arts? The effectivities
of video game engines in new media arts worlds

15.30-16.45
* ARCHIVING (Panel C): Through the Conservator's Eye: Collecting,
Preserving and Displaying Media Art 
Chair: Christiane PAUL
Speakers: Joanna PHILLIPS. Sustaining Media Art Collections: A New Focus
in Conservation
PatrÃcia FALCAO. Managing Inherent Change
Martina PFENNINGER. Extending Contemporary Art Conservation
Agathe JARCZYK. Building the Foundations for a New Conservation
Specialty

15.30-16.45 (parallel panel)
* EE-HISTORIES (Panel B)
Chair: Inke ARNS
Speakers: Andrew PATERSON. Contextual Media Experiments: Locative axis
between Finland and Latvia
Raivo KELOMEES. Constructing Narrative in Interactive Documentaries
Slavo KREKOVIC. Tracing Discontinuities: Writing Histories of
Experimental Sound-based Media in Slovakia and Central/Eastern Europe
Peter Tomaz DOBRILA. KIBLA 20 years: The Oldest New Media Centre
Barbora SEDIVA, Katarina GATIALOVA. REMAKE: Rethinking Media Arts in
C(K)ollaborative Environments

17.00-18.00
* ARCHIVING I (Presentation Session)
Chair: Hanna Barbara HÃLLING
Speakers: Kristian LUKIC. Media Art, Commons and Artificial Scarcity
Frieder NAKE. Recording and Recoding
Aurelie HERBET. Immaterial art stock project: conservation challenges
and issues of digital art works carried out in online immersive
platforms
Ricardo Dal FARRA. e-arts conservation: between ethical concerns and
practical strategies
Angela BARTHOLOMEW. Chronicling Closure: Digital Initiatives and Virtual
Visibility at the Stedelijk Museum (2004-2011)
Laura LEUZZI. Italian video art centres and archives: a treasure yet to
discover

17.00-18.00 (parallel session)
* ARCHIVING II (Presentation Session)
Chair: Dieter DANIELS
Speakers: Nils JEAN. A Typology of New Media Art Renewals
Georgina RUFF. The Consequences of the Apparatus: Otto Piene's
Lichtballett 
Tomohiro UESHIBA. A visual projection system of Dumb Type's performance
"S/N"
Clarisse BARDIOT. A video-annotation software to document digital
performances
Sandra FAUCONNIER. The CD-ROM Cabinet: a non-institutional documentation
and preservation* ARCHIVING (Poster session - all day)
Posters: Jana WEDEKIND. ON:meedi:a -Online Multimedia Archiving for New
Media Art
Kari YLI-ANNALA. From Helsinki Film workshop to VILKE, artists media art
collection
Sandra MARTORELL, Fernando CANET. The Internet as a Place for Discussion
and Preservation of the Art of Film
Valentino CATRICAL?, Elio UGENTI. Recreating Imaginary. Strategies of
Preservation, Archiviation and Reuse of Media Art Histories
Christina VATSELLA. Conserving the new media installation: the
challenges of the monitor
Canan HASTIK, Arnd STEINMETZ, Bernhard THULL. Using CIDOC CRM for
Real-Time Audiovisual Art
SneÃana ÂTABI. MARÂ into new media?
Timothy HICKS. Rewinding Fast, Forward

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

18.00-20.00
* TECHNO-ECOLOGIES: PLAYING FIELDS
(Participatory & Discussion Session)
Chair: Armin MEDOSCH


18.00-20.00 (Parallel)
PARADIGM SHIFTS IN MEDIA ART / SCIENCE EDUCATION 
(Participatory & Discussion Session)
Chair: Nina CZEGLEDY
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

FRIDAY, OCTOBER 11 - DAY 3

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Venue: Stockholm School of Economics, Strelnieku str. 4a, Riga

9.30-11.00
* NEW IMAGERY (Plenary session)
Chair: Oliver GRAU
Speakers: Douglas KAHN. The Arts of Energetics
Christiane PAUL. Digital Aesthetics Now and Tomorrow
Giselle BEIGUELMAN. Memories of Sand: Digital art, cyberculture and the
urgency for a new approach to memory
Paul THOMAS. Richard Feynman's diagrams, quantum physics, parallel
universes and the potential for expression in media art

11.15-13.00
* NEW IMAGERY (Panel A)
Chair: Wendy COONES
Speakers: Ashley SCARLETT. Materialty & New Media Materials
Alessandro LUDOVICO, Bronac FERRAN. Portraits of the XXI century:
representations and misrepresentations of face and artistic responses
Florian WIENCEK. Activating The Archive: Meta-Experience of Media Art
Ana Carolina da CUHNA, DamiÃn Peralta MARINELARENA, Valentina Montero
PENA. Participatory Art and Mobile Webs in the Latin American context -
the influence of free and corporative mobile communication networks on
participatory art proposals

11.15-13.00 (parallel panel)
* TECHNO-ECOLOGIES (Panel A)
Chair: Andrew PATERSON
Speakers: Brian DEGGER. Fermentations and net.culture as resiliency
practices
?sa STAHL, Kristina LINDSTRÃM, Eric SNODGRASS. Living and Dying with
Obsolescence
Julian PRIEST. Gravito Ergo Sum
Christoph THEILER, Renate PITTROFF. Fluid Control - Media Evolution in
Water 
Aura B?L?NESCU. The Integrative Media Work of Art, the Keystone of a New
Reality
Kuai Shen AUSON. 0h!m1gas: biomimetic stridulation environment

13.45-15.15
* NEW IMAGERY (Panel B)
Chair: Wendy COONES
Speakers: Jungyeon MA. Renewing the Storyof CTG: Haruki Tsuchiya's
Lifelong Research on Energy
Venzha CHRIST. Micronation/Macronation
Olga KISSELEVA. Media art as a tool to build a post-industrial society :
an example from the Ural Biennale
Laine KRISTBERGA. Feminist Aesthetics in the Baltic Video Art
Laura BELOFF. Crafting Techno-Ecological Human

13.45-15.15 (parallel panel)
* TECHNO-ECOLOGIES (Panel B)
Chair: Shu Lea Cheang
Speakers: Clea T. WAITE. Media is not a medium (it's garbage)
Stahl STENSLIE. From Virtual to Rock Solid Art.
Maryse OUELLET. A Renewed Sublime: Images of Infinity in Damatics by
Ryoji Ikeda
Takis ZOURNTOS, Marjan VERSTAPPEN, Caroline LANGILL, Dot TUER.
Speculative Realist Media Art Technologies: Probing into the Nature of
Things
Juan Carlos DUARTE REGINO. Sonic Ludic Interaction: Pulsar Kite as an
artistic research on sound feedback within eco logical space.
Leif BRUSH. Terrain Instrument 1 2

15.30-16.45
* ART-SCIENCE (Panel A)
Chair: Annick BUREAUD
Speakers: Ryszard W. KLUSZCZYNSKI. Curating Art and Science
Roberta BUIANI. Representing the microscopic: ecological vs sustainable
in art and science
Maciej OZOG. Reinventing the body in musical performance. From
biosignals sonificatthe context of the endeavors of the Finnish Society of Bioart
Tega BRAIN, Brad MILLER. le_temps: A media arts response to Big Biology
Data in the Anthropocene

15.30-16.45
* GEOSPATIAL (Panel A)
Chair: Machiko KUSAHARA
Speakers: Erandy VERGARA. Motion, Perception and Interaction: Discussing
the Kinetic Genealogies of Interactive Arts
Marc TUTERS. Avant-garde of the Control Society: Locative Media 10 Years
On
Eva KEKOU. informational space and its architectural interpretation
Gavin MACDONALD. Moving bodies and the map: relational and absolute
conceptions of space in GPS-based art
David Maulen de los REYES. Prospective interfaces from an alternative
modernity Project. South American Integral Architecture, Organic
Constructivism & Bio Digital Architecture

17.00-18.00
* PARADIGM SHIFT (Presentation Session)
Chair: Raivo KELOMEES
Speakers: Chiara PASSA. The widget art gallery
Maryam BOLOURI. Rethinking Post Media Aesthetics: Tracing the Visual
Evolution and changes in Media Arts
Matthew EPLER. ReCode Project
Atif AKIN. Man-Machine Aesthetics with Derrida's Parergon
Ilva SKULTE. Poetry is/or Art
Firoza ELAVIA. Presentism: the new imaginary in digital images
Kazuhiro JO. Cutting Record - a Record without (or with) Prior Acoustic
Information

17.00-18.00 (parallel)
* TECHNO-ECOLOGIES (Presentation Session)
Chair: Andrew PATERSON
Speakers: Claudia ROSELLI. Resilient networks through art practices. Old
Delhi - New Media
Conor McGARRIGLE. Locative Histories: exploring the continued influence
of early Locative Media art
Andres Burbano VALDES. Inventions at the Borders of History
Josà Miguel GÃMEZ PINTO. Hybrid Square - the Use of New Media as a
Management Tool Towards a Common Urban Space Activation.
Helene von OLDENBURG, Claudia REICHE. THE MARS PATENT - a living fossil
Ebru YETISKIN. Ecomediatic Data

9.30-18.00
* PARADIGM SHIFT (Poster session - all day)
Posters: Heinz-GÃnter KUPER, Jens-Martin
LOEBEL. HyperImage 3.0: Of Layers, Labels and Links
Heba AMIN. Voices from the Revolution
Kestas KIRTIKLIS. German Media Theory: Theory of Media or Theory of
Culture?
Richard MISEK. The Death of Remix Cinema
Jacek SMOLICKI. The role of Sound art as an archiving practice
Franziska HANNSS, Esther LAPCZYNA, Rainer
GROH. The body-perceiving museum
Reba WESDORP. Digital Performance Art. An on and offline game
Ian GWILT. making data - data making

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

18.30
* Introduction of the Selected Host
Re:2015 by steering committee members and Christopher Salter

* Keynote lecture by Lev MANOVICH. LOOKING AT ONE MILLION IMAGES: HOW
VISUALIZATION OF BIG CULTURAL DATA HELPS US TO QUESTION OUR CULTURAL
CATEGORIES

Venue: Latvian Academy of Arts, Kalpaka blv. 13

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - -

21.00
ART+COMMUNICATION 2013 festival features:
* RUND-FUNK-EMPFANGS-SAAL. Environmental radio music for extreme long
waves - by Edwin van der Heide (NL) & Jan-Peter E. R. Sonntag (DE)

Venue: RIXC Media Space (at Artists Union House), 11. novembra krastmala
35, entrance from Minsterejas str.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

SATURDAY, OCTOBER 12 (affiliated event)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

19.00
ART+COMMUNICATION 2013 Festival Closing
Event: CONCERT AND AUDIOVISUAL PERFORMANCES by Michael Century (US),
Theo Burt (UK), Luca
Forcucci (CH), Matthew Biederman & Alain Thibault (CA), Irina Spicaka,
Krisjanis Rijnieks & Platons Buravickis (LV).

Venue: Spikeri Concert Hall, Maskavas str. 4/1.




































_______________________________________________
nettime-ann mailing list
nettime-ann {AT} nettime.org
http://www.nettime.org/cgi-bin/mailman/listinfo/nettime-ann